logo

دسترسی سریع

از این قسمت می توانید به مطالب مهم سایت دسترسی داشته باشید
تماس با ما
تعرفه ها
آتلیه عروس
آتلیه
آتلیه عروس و داماد
info@uniquestudio.ir
09127998669
 

نور فلت

نور فلت یکی  از قدیمی ترین نورهای استفاده شده در هنر سینما و همچنین تصویربرداری در آتلیه عروس یونیک می باشد.

شیوه نورپردازی این وسیله به صورت نورپردازی متوالی می باشد. این دسته از نورها بسته به قدرتشان دارای انواع مختلف “۸۰۰-۱۰۰۰-۱۲۰۰-۱۵۰۰-۲۰۰۰ وات” و بیشتر از آن می باشد. البته نورهای با قدرت کمتر نیز وجود دارند که کارایی کمتری دارند و استعمال آن ها به صورت متدوال نیست. نور ۸۰۰ یکی از پرکاربردترین نورهاست. روشنایی این نوع نورها به وسیله ی یک عدد لامپ سوزنی و یا مدادی می باشد. داخل این لامپ ها گازهای هالوژن می باشند که به شدت واکنش پذیرند. به همین دلیل به لامپ هالوژنی معروف شده اند. علاوه بر آن رشته ای نازک از تنگستن وجود دارد که دلیل روشنایی می باشد. با اتصال برق گازهای هالوژن سبب بالا رفتن حرارت تنگستن می شوند و در نتیجه نوری گرمی که برابر با ۳۲۰۰ کلوین است، به وجود می آید. دمای این نور و یا بهتر است

بگویم دمای رنگ این نور تقریبا برابر با نور یک آفتاب شدید می باشد. به همین دلیل نور فلت را در لوکیشن هایی استفاده می کنند که نور کمتر است و یا در شب استفاده می کنند که نور روز جبران شود. بهتر است به طور خلاصه به این نکته اشاره کنم که مفهوم دمای رنگ با دمای هوا بسیار متفاوت است و این مسئله ایست که حتی بسیاری از فیلمبرداران و تصویربرداران نیز به خوبی آن را درک نمی کنند و در تنظیم کلوین دوربین با مشکل مواجه می شوند. به عنوان مثال ما نور آبی را سرد و نور قرمز را گرم می دانیم، این تعبیر مربوط به درک ما از آب و هوا می شود، اما مسئله ی جالب اینجاست که حرارت رنگ قرمز بسیار کمتر از رنگ آبی است.

نوع دیگری از فلت ها نیز وجود دارد که در آن ها از لامپ های LED استفاده شده است و به فلت ال ای دی معروفند. این فلت ها مناسب نورپردازی stage می باشد.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کرد این است که حتی اگر باکیفیت ترین دوربین های دنیارا در اختیار داشته باشید، زمانی که نور مناسبی نداشته باشید، ممکن است کیفیت فیلم خروجی حتی از کیفیت دوربین یک موبایل هم کمتر باشد. بنابراین مسئله ی نورپردازی یکی از مهم ترین نکات در عکاسی و تصویربرداری می باشد.

نورپردازی اصولی و حرفه ای دقیقا همان نکته ای است که استودیو یونیک را منحصر به فرد کرده است. ممکن است عروس و داماد گرامی متوجه اشکالات فنی در نورپردازی فیلم و یا عکس های خود نشوند و متاسفانه این مسئله باعث بی توجهی آتلیه داران به مسئله نورپردازی می شود. اما زمانی که همسران عزیز، یک آلبوم با نورپردازی حرفه ای را مشاهده کنند بدون شک متوجه این تفاوت می شوند.

نورپردازی به سادگی می تواند داستان و کیفیت فیلم را تغییر دهد. بدون شک ادوات نورپردازی باید توسط افرادی مورد استفاده قرار بگیرد که دانش آن را دارند و در غیر این صورت نه تنها به زیبایی تصاویر کمک نمی کند، بلکه آن ها را معیوب تر می نماید.

بدون دیدگاه

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت